Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
19.06.2017Підсумки Форуму корпоративних секретарів 2017: чи встигає українська практика за світовими процесами?

Міжнародні тренди та українська практика корпоративного управління були в центрі обговорення учасниківIV Міжнародного форуму корпоративнихсекретарів, який відбувся 16 червня в Києві. Організаторами Форуму вже вчетверте сталиПрофесійна асоціація корпоративного управління(ПАКУ)іМіжнародна фінансова корпорація(IFC), які заручилися підтримкоюНаціональної комісії з цінних паперів і фондового ринкута запросили до участіБританський інститут дипломованих корпоративних секретарів (ICSA: The Governance Institute).

В українських банках і компаніях реального сектору економіки інститут корпоративного секретаря застосовується вже досить широко. І хоча в Україні робота корпоративного секретаря ще слабо врегульована нормами національного законодавства, а вимоги до неї формуються на рівні кращих практик корпоративного управління, що застосовуються в Європі і Північній Америці, наявність корпоративного секретаря в структурі компанії значно підвищує рівень комунікацій, робить більш ефективною всю систему корпоративного управління. Чим прозоріше і зрозуміліше компанія, тим більше довіри вона викликає у інвесторів. Саме тому оволодіння як українськими, так і зарубіжними корпоративними технологіями важливе не тільки для корпоративного секретаря, а й для компанії в цілому.

Цього року Форум зібрав більше 140 учасників, серед яких керівники, члени правлінь, наглядових рад, практикуючі юристи в сфері корпоративного права, корпоративні секретарі та особи, які виконують їх функції, спеціалісти консалтингових і аудиторських фірм, які працюють в сфері корпоративного управління.

«Вже традиційно Форум корпоративних секретарів стає одним з найбільших майданчиків для обговорення нормативних новацій, кращої практики, передового досвіду українських та зарубіжних колег у сфері корпоративного права та управління», – наголосив голова Правління ПАКУОлександр Окунєв, відкриваючи Форум.

З вітальним словом до учасників Форуму також звернулася керівник діяльності IFC в УкраїніОлена Волошина, наголосивши на важливості запровадження найновіших міжнародних практик корпоративного управління в Україні для підвищення інвестиційної привабливості українських компаній на міжнародному ринку. Вона відмітила, що популярність Форуму з кожним роком зростає: «Зараз стало модним мати «правильне» корпоративне управління, а для цього потрібен «правильний» корпоративний секретар».

Характеризували роль держави та її структур у системі корпоративного управління голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку УкраїниТимур Хромаєв, заступник Голови Фонду державного майна УкраїниЮрій Нікітінта директор Департаменту управління державною власністю Міністерства економічного розвитку і торгівлі УкраїниОлена Дьяченко. За їх визначенням держава у корпоративних відносинах виступає, як регулятор, акціонер, арбітр та «директор з розвитку».Тимур Хромаєвпідкреслив, що в першу чергу повинна бути створена відповідна інфраструктура, яка включатиме весь спектр фінансових інструментів, а вже тільки на її основі в Україні повним ходом зможе розвиватися ринок капіталу та цінних паперів, який сформує запит на належне корпоративне управління. Отже, робота регулятора у цій сфері – більше орієнтована на перспективу.Олена Дьяченковідмітила, що держава не повинна утримувати й надалі у своїй власності більшість підприємств. Є галузі, в яких приватна власність є більш ефективною, тому прийнято рішення, що з 1500 діючих підприємств державної власності більшість буде приватизовано.Юрій Нікітінподілився думкою про те, що без належного корпоративного управління підготувати підприємство до приватизації складно.

Жваву дискусію викликало питання впровадження та відбору незалежних директорів до складу наглядових рад підприємств державної власності.

«Є фрагментарність у цьому процесі. Ми говоримо про те, щоб дати усю повноту влади незалежним директорам. Ніби правильно. Але в нас немає моделі страхування відповідальності директорів, немає системи їх дискваліфікації. Питання матеріальної відповідальності посадових осіб, начебто вирішено через систему «похідного позову», але на практиці суди розглядають буквально 2-3 справи, жодної не доведено до логічного завершення. Головна ж проблема – у відсутності інституції, яка б ці механізми застосовувала, навіть якщо б вони існували. Така ситуація викликає певну стурбованість», – зазначивОлександр Окунєв, керівник ПАКУ.

Що ж до процедури відбору директорів до складу наглядових рад, то у цьому процесі може допомогти проект ПАКУ «Національний реєстр корпоративних директорів», зазначив голова наглядової ради НДУІгор Мітюков, який виступив модератором другої сесії Форуму. Ця сесія була присвячена інноваціям у сфері корпоративного управління, зокрема концепту GRC (Governance-Risk-Compliance), які визначають розвиток корпоративного управління у світі.

Саймон Осборн,головний виконавчий директор Британського інституту дипломованих корпоративних секретарівICSA, наголосив на тому, що одним з вимірів майбутнього корпоративного управління є надання можливості вибору для всіх. Однієї нормативно-правової бази корпоративного управління ніколи не буде достатньо для надання «можливостей вибору для всіх». Її найбільш очевидним недоліком є те, що в даний час вона застосовується тільки для лістингових компаній. Другий недолік полягає в тому, що її виконання роль забезпечують акціонери, а вони несуть відповідальність тільки перед власними стейкхолдерами, а не перед суспільством в цілому. Крім того, пан Осборн відмітив, щоУкраїнський інститут корпоративного управління став офіційним екзаменаційним центром ICSA: The Governance Institute в Україні.

Оляна Гордієнко, директор з управлінняЄБРР, зупинилася на запитанні, для кого працює корпоративний секретар, оскільки будучи членом журі конкурсу «Корпоративний секретар року», зіштовхнулася з тим, що самі корпоративні секретарі не завжди правильно усвідомлюють свою функцію та головне завдання.«Корпоративний секретар повинен працювати на користь компанії, забезпечувати integrity та ведення діалогу між усіма зацікавленими сторонами, а також сприяти та стежити за виконанням спільно прийнятих рішень»– зазначила пані Гордієнко. Представники українського бізнесуОлексій Поволоцький, керівник Департаменту з корпоративного управління / Корпоративний секретарДТЕК, таВолодимир Ігонін, радник ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», спробували провести паралелі і відповісти на питання, чи встигає українська практика за світовими процесами. Олексій Поволоцький відповів на запитання, як саме функції compliance та корпоративне управління в компанії можуть перетинатися та успішно доповнювати одна одну.

Елісон Діллон Кібірідж, експерт з питань корпоративного управління IFC та ICSA, акцентувала увагу на гендерному балансі та його впливі на ефективність компанії; дала практичні поради жінкам щодо подолання гендерних проблем у роботі. Широко обговорювалося питання, як корпоративний секретар може допомогти компанії стати кращою, та які нові сфери відповідальності корпоративного секретаря актуалізуються та вимагаються сучасною практикою корпоративного управління.«Корпоративним секретарем повинна бути високо-моральна і принципова людина, яка звертає увагу на деталі, заслуговує на довіру і не боїться висловлювати свою думку», – поділився своєю думкоюКен Раштон, член ICSA, член комітету дипломованих директорів Британського Інституту директорів.

На завершення дискусій були оприлюднені результати щорічного спільного дослідження рівня корпоративного управління провідних банків та компаній реального сектору, яке вже другий рік проводять ПАКУ та агентство IBI-Rating. За найкращу публічну практику корпоративного управління в банківському секторі переможцем 2016 року визнано АТ «Райффайзен Банк Аваль», а серед компаній реального сектору – ПАТ «Укртелеком».

Кульмінацією Форуму стала яскрава урочиста церемонія оголошення результатів і нагородження переможцівконкурсу «Корпоративний секретар 2016 року»за особисті професійні досягнення в сфері корпоративного управління в Україні.

Переможцем Конкурсу журі визначилоАльону Агеєнко, начальника відділу корпоративного управління ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот».

Лауреатами конкурсу сталиЛюдмила Михайлова, корпоративний секретар ПАТ «РІТЕЙЛ ГРУП», таАнастасія Андрєєва, менеджер Департаменту з корпоративного управління ДТЕК.

Номінація «Відданість професії» дісталасяІрині Вареці, заступнику начальника управління корпоративних прав ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», аРоман Кузюк, директор Департаменту корпоративного управління ТОВ «Нова Пошта», отримав номінацію «Популяризація професії». Номінацію «Прагнення до саморозвитку» вручилиОксані Сівашенко, заступнику начальника управління – начальнику сектору корпоративних відносин управління майна та корпоративних відносин ПАТ «УКРТРАНСГАЗ».

Вже другий рік поспіль ПАКУ присуджує спеціальний приз «За значний внесок у розвиток професії». Його переможця – компанію, що має визначні досягнення, прориви у сфері корпоративного управління – визначає Голова Правління ПАКУ. Цього року приз отримала Група компаній «Нова Пошта» за успіхи у створенні наглядової ради в приватній компанії в Україні та введення до її складу незалежних директорів. Приз отримав співзасновник компаніїВ’ячеслав Клімов.

ДЕТАЛЬНИЙ ФОТОЗВІТ

Офіційний юридичний партнер: ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»
Офіційний енергетичний партнер: енергетична компанія «ДТЕК»
Партнери: компанія «ЕМКОН», компанія «ДМ», ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин» («Кредмаш»)
Спонсор коктейльного вечора: Торгова марка Jack Daniel’s
Event-провайдер: компанія Event Envoy.
За підтримки: НКЦПФРУ, ФДМУ, НДУ, УАІБ, ПАРД, АУФТ, АПКБУ, ЛСОУ, компанія «IBI-рейтинг».
Генеральний ТВ партнер: канал «Перший діловий». Генеральний інформаційний партнер: РБК-Україна. Головний новинний медіа партнер: ІА «Інтерфакс-Україна». Юридичний медіа партнер: Юридична газета. Медіа партнер: finpost.com.ua. Інформаційний партнер: Stockworld.com.ua