Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
12.07.2021Застосування принципів екологічного, соціального та корпоративного управління (ESG) в роботі рад директорів: необхідність, привілеї чи зобов’язання

8 липня 2021 Професійна асоціація корпоративного управління у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), членом Групи Світового банку, та Центром «Розвиток КСВ» провела круглий стіл на тему «Застосування принципів ESG в роботі рад директорів: необхідність, привілеї чи зобов’язання». Це була дискусія щодо впровадження стандартів ESG (Environmental, Social and Governance) в діяльність українських компаній та ролі наглядових рад у цьому процесі.

Зацікавлені сторони та регулятори все більше приділяють увагу екологічним та соціальним наслідкам діяльності компаній та контролюють показники ESG. Ради, які розглядають ESG як виключно заходи запобігання ризикам, часто не усвідомлюють повністю, що дотримання принципів та стандартів ESG можуть сприяти підвищенню ефективності в довгостроковій перспективі. Ради повинні демонструвати свою здатність розуміти кліматичні та відповідні соціальні ризики і можливості для свого бізнесу.

Модерувала захід Марина Саприкіна, голова правління Центру «Розвиток КСВ».

Серед спікерів та учасників були:

  • Борис Джанджалія, провідний спеціаліст з корпоративного управління IFC, експерт програми IFC «Сприяння інвестиціям через інтегровані екологічні, соціальні та управлінські стандарти в Європі та Центральній Азії»,
  • Олександр Окунєв, голова Правління ПАКУ,
  • Петер Зашев, ад’юнкт професор Стокгольмської Школи Економіки в Ризі, директор програм корпоративного навчання Hanken School of Еconomics (Фінляндія), член ради директорів Alu-Releco International (Фінляндія),
  • Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України,
  • Андрій Кравець, голова Правління АБ «Укргазбанк»
  • Арсен Макарчук, директор Департаменту стратегії та розвитку Національного банку України.

Борис Джанджалія відмітив, що питання, винесене в тему заходу, дуже вчасне для українського приватного сектору, принципи ESG вже стали невідємною частиною корпоративного життя багатьох прогресивних компаній по усьому світу. На думку Б. Джанджалія, дані стандарти необхідні для підтримки конкурентноспроможності приватних компаній та більшого доступу до фінансування. 

Олександр Окунєв зазначив, що обов’язком членів ради є погляд вперед, директори повинні передбачати майбутнє, повинні вести компанію вперед. Компанії існують в соціумі і повинні брати до уваги усі аспекти суспільного життя.

Петер Зашев відзначив, що для нього застосування стандартів ESG – це життєва філософія. Під час свого виступу він намагався відповісти на три запитання: чому і для кого  важливо ESG, які лідерські дилеми породжують стандарти ESG і що з цим всім робити. Як висновок – ESG потрібно усім стейкхолдерам,  якщо суспільство дбає про своє майбутнє.

 

 

 

Андрій Кравець зазначив, що імплементація ESG у банку розпочалася із впровадження стандартів governance, що стали початком значних змін Укргазбанку ще в 2015 році. Саме тоді й було вирішено розпочати абсолютно новий етап розвитку – напрям «зеленого» банкінгу. Банк став піонером «green banking» не лише в Україні, а й у Східній Європі. Партнером у цьому проєкті стала Міжнародна фінансова корпорація (IFC). А.Кравець відмітив, що стандарти ESG – це обов’язок і необхідність для компаній, які хочуть вести сучасний бізнес і динамічно розвиватися. Для банку впровадження стандартів ESG стало стимулом для розвитку кредитування малого і середнього бізнесу, що наразі дуже добре розвивається.

Максим Лібанов зазначив, що після затвердження Кодексу корпоративного управління першою надбудовою до Кодексу стане додаток, який розкриває стандарти впровадження та розкриття принципів ESG українськими компаніями. Саме завдяки співпраці та підтримці IFC НКЦПФРУ вдалося розробити такий додаток до Кодексу. Наступним кроком буде підготовка score-карти розкриття інформації компаніями за критеріями ESG, що буде певним стандартом, на який повинні рівнятися всі компанії. Питання environmental і social – є невідворотними для компаній, збільшується зацікавленість інвесторів проєктами, що включають вирішення екологічних та соціальних проблем.

Арсен Макарчук розповів, що питання ESG є на порядку денному Національного банку України (далі – НБУ). Виклики сьогодення і потреби клієнтів змушують НБУ бути локомотивом у цьому напрямку. Стратегія розвитку зеленого банкінгу буде представлена Національним банком восени 2021 для широкого загалу. Після того будуть розроблені стандарти сталого фінансування, що враховуватимуться банками. Протягом наступних років планується розробити вимоги щодо відображення аспектів ESG у системі корпоративного управління банків і щодо розкриття банками інформації. Також у планах НБУ створення стандартів оцінки ESG-ризиків банками та врахування їх у роботі.

Представники обох регуляторів погодились, що роз’яснювальна робота – це must have регулятора, особливо в адаптації стандартів ESG у роботі компаній.

Усі учасники дискусії зійшлися на тому, що впровадження стандартів ESG – це не вимога регулятора, а вимога ринку.

Участь у заході взяли члени наглядових рад, члени правлінь приватних та держаних компаній, представники урядових структур та міжнародних організацій.

 

 

 

Під час заходу було проведено інтерактивне опитування серед учасників обговорення. Було задано два запитання на початку та наприкінці заходу: «чи знаєте Ви, що таке ESG критерії?» та «На Ваш погляд, чи актуальні ESG-критерії для України?» 

 

  

 

Захід відбувся у співпраці з Програмою IFC «Сприяння інвестиціям через інтегровані екологічні, соціальні та управлінські стандарти в Європі та Центральній Азії», що реалізується у партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань SECO. Метою Програми є стимулювання та допомога компаніям у прийнятті кращих практик корпоративного управління, сприяючи їх здатності залучати стійкі інвестиції.

Відео з заходу