Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
16.04.2020Роль наглядової ради в період карантину та надзвичайних ситуацій: поради експертів

15 квітня Професійна асоціація корпоративного управління провела онлайн конференцію «Роль наглядової ради в період карантину».

У ході обговорення спікерирів) зарубіжних та українських компаній після оголошення карантину, навели приклади термінових та особливих рішень, які довелося приймати, відмітили той факт, що відносини між менеджментом компанії і радою стали тіснішими. Окремо було виділено, що більшість рад перейшли в онлайн режим роботи.

Тимур Баіров, голова казахстанського підрозділу Bitfury Group, голова Наглядової ради Bridge Group, член Наглядової ради Astana Startup Hub; викладач програми «Корпоративний Директор», виділив кілька моментів:

  • компаніям не потрібно вибирати одну стратегію, слід розробити кілька стратегій на різні сценарії розвитку подій і у відповідності до ситуацій їх використовувати та реалізовувати; такий підхід працює і дає максимальний спокій команді;
  • правила поведінки в кризовій ситуації повинні бути зрозумілими і чіткими, так людям спокійніше і комфортніше працювати;
  • щодо винагород, то як варіант виходу з ситуації – зменшити зарплати з подальшим погашенням різниці через означений термін або в обмін на опціони.

Оляна Гордієнко, голова Наглядової ради – незалежний член АТ «Укрексімбанк», зазначила: «Наглядова рада Укрексімбанку на прохання Правління готова надавати всю необхідну йому підтримку та допомогу з прогнозування непередбачуваних ситуацій у зв’язку з коронакризою та відповідних планів дій. Рада працює кожного дня, хоча і у віддаленому онлайн-режимі. Правління, безумовно, завжди фізично знаходиться в банку. Ми бачимо потенційний ризик, що правління може втратити кворум, тому Наглядова рада зараз знаходиться в режимі stand by і готова в будь-який момент підстрахувати задля забезпечення безперебійної роботи системноважливого державного банку».

Олег Журавльов, заступник голови Наглядової ради АТ «Укрзалізниця», голова Наглядової ради ПрАТ «СК» Крона», радник Міністра інфраструктури України; викладач програми «Корпоративний Директор», відмітив: «Природно, що організація роботи більшості рад в зв’язку з епідемією зазнала значних змін. У більшості випадків, і Наглядова рада Укрзалізниці не виняток, ми стали спілкуватися набагато більше і один з одним, і з Правлінням:

  • ми не менше 1-2 разів на тиждень обговорюємо повним складом ради надходження на регулярній основі інформації і використовуємо це спілкування для вироблення рекомендацій Правлінню з урахуванням досвіду окремих членів ради по інших країнах і галузях;
  • проводимо щотижневе спільне консультативне засідання з правлінням по антикризовому порядку – порядок узгоджено і правління може спокійно до нього заздалегідь підготуватися;
  • частіше проводимо позачергові засідання Наглядової ради – 1-2 рази на місяць для більш оперативного реагування на потреби компанії в швидко мінливому зовнішньому середовищі,
  • значно розширили набір засобів віддаленої взаємодії – величезна кількість нових платформ і ресурсів для більш комфортного і тісного спілкування.»

Петер Зашев, професор Стокгольмської Школи Економіки в Ризі, директор програм корпоративного навчання Hanken School of Еconomics,член Ради директорів  Alu-Releco International (Фінляндія); викладач програми «Корпоративний Директор»; член Національного реєстру корпоративних директорів, повідомив у ході включення, що у сьогоднішній ситуації наглядова рада (членом якої він є) намагається наділити директорів компанії стратегічним спокоєм; рада визначила вектор руху компанії і старається не втручатися. Щодо персоналу, то в Болгарії задля уникнення скорочення компанія перейшла на скорочений робочий тиждень. У ситуації, що складається, дуже важливо вимагати від лідерів компаній позитивного мислення і віри в майбутнє, і найголовніше – директори повинні бути чесними у комунікації зі своїм персоналом.

Тарас Кириченко, член Наглядової Ради, представник Кабінету Міністрів України в АТ «ОЩАДБАНК»; член Національного реєстру корпоративних директорів, зазначив, що головне питання в банківському сегменті – це що банк може зробити для клієнтів, для того щоб вони з найменшими втратами пройшли через цю кризу. Крім того Т.Кириченко відмітив, що є різниця в підходах до кризи у досвідчених менеджерів великого і середнього бізнесу на відміну від більш молодого покоління менеджерів стартапів та «молодого» бізнесу. Для більшості великого і середнього бізнесу ця криза не перша і в них є вже певний досвід в антикризовій діяльності, а от саме для менеджерів «молодого» бізнесу, які вперше зіткнулися з серйозною кризою,  дуже помічним є наявність дорадчої чи наглядової ради, яка своїм досвідом може допомогти  тверезо поглянути на дійсність і прийняти оптимальні та зважені рішення.

Олександр Почкун, член Наглядової ради ПрАТ «Мультіплекс-Холдинг»; засновник та керуючий партнер Baker Tilly в Україні; член Національного реєстру корпоративних директорів, зазначив, що на сьогодні швидкість прийняття рішень переважає над якістю прийнятих рішень, тактики домінують над стратегіями, бізнес оперує в середовищі з безмежною кількістю перемінних, слід постійно слідкувати за блискавичними змінами і старатися підлаштовуватися і змінювати хід своїх дій. Також О.Почкун зазначив, що треба уважно стежити за розвитком подій в інших державах, де епідемія розвинулася швидше, і уряди та бізнеси вже пройшли певний шлях антикризового управління. Головні три завдання бізнесу на сьогодні –слідкувати за тим, як розвивається ситуація з вірусом, які рішення приймає уряд, як поводять себе конкуренти, не забуваючи при цьому про головне стратегічне завдання бізнесу та його мету, якщо, звичайно, немає плану закривати бізнес і розпочати щось нове.

Ірина Стародубова, асоційований партнер компанії Capital Times, викладач програми «Корпоративний Директор», член Національного реєстру корпоративних директорів, відмітила, що в малому і середньому бізнесі опорою для бізнесу залишається власник бізнесу, який не може залишити свою компанію напризволяще, а активно включається в повсякденну операційну діяльність, борд в свою чергу стає його опорою, допомогою і порадником. В кризу, коли бізнеси майже припиняють роботу, дуже болючим питанням в малому і середньому бізнесі постає питання людей (персоналу), оскільки дуже тісний зв’язок з персоналом, тому рада порекомендувала власникам і топ-менеджменту компанії створити соціальний фонд допомоги і дуже чітко прокомунікувати людям, що вони в будь-який момент можуть звернутися за допомогою. Також І.Стародубова зазначила, що ця криза – це час поспостерігати за ринком, особливо за конкурентами, проаналізувати, хто стає сильнішим, хто виживає, яким чином їм це вдається і спробувати зайняти ніші, що звільняються слабшими. 

Модератор дискусії Олександр Окунєв, голова Правління Професійної асоціації корпоративного управління (ПАКУ), підсумовуючи захід, зазначив, що Асоціація продовжуватиме практику онлайн-обговорень нагальних тем з корпоративного управління й закликав приєднуватися до спільноти корпоративних директорів через участь у заходах ПАКУ, зокрема – у програмі підготовки членів наглядових рад «Корпоративний директор» .

 

Слідкуйте за нашими анонсами. Бережіть себе!