Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
08.04.2016Чому бізнес повинен впровадити антикорупційну програму пояснили в Дніпропетровську

Корупційний бізнес не стійкий і не привабливий для зарубіжних партнерів.

Про це заявив голова Правління ПАКУ Олександр Окунєв на семінарі для представників українських компаній, який відбувся 8 квітня 2016 року в Дніпропетровській обласній державній адміністрації.

«Як ви думаєте, за скільки і кому можна продати корупційний бізнес? – звернувся експерт до аудиторії. – У будь-якому випадку, продати буде дуже складно тому, що якщо є корупція, значить бізнес неефективний без неї. Більш того, покупець відповідатиме за все, скоєне компанією раніше. Ну і, звичайно, раз вся компанія досі була «заточена давати» – міняти ситуацію буде складно, довго і дорого».

Семінар відбувся в рамках проекту «Зміцнення антикорупційного комплаєнс в бізнесі» за організацією Професійної асоціації корпоративного управління (ПАКУ) за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE), в партнерстві з Дніпропетровською ОДА.

Про основні інструменти антикорупційної програми розповів незалежний консультант з питань розвитку бізнесу Олег Бойко. До переліку увійшли:

  • Лінія довіри
  • Кодекс етики
  • Інформування та регулярне навчання, перевірка знань персоналу
  • Система стягнень за виявлені порушення
  • «Чорні списки» контрагентів (співробітників)
  • Моніторинг ефективності програми

«Весь цей інструментарій буде ефективний тільки при наявності волі і рішення вищого керівництва компанії. Якщо власнику це не потрібно і він не розуміє переваг прозорого ведення бізнесу, то всі вони будуть існувати «для галочки», – зазначив Олег Бойко. – А персонал цій роботі потрібно навчити і привчати її виконувати».

Актуальність навчання підкреслив і радник Глави Дніпропетровської ОДА Віталій Литвин. За його словами, сьогодні багато підприємств орієнтуються на європейські ринки, а зарубіжні партнери готові вкладати інвестиції в український бізнес, інше питання вже – на яких умовах:

«Представники бізнесу повинні розуміти, що статус «вільного від корупції» – це козир в їх руках, який дозволяє налагоджувати дійсно взаємовигідні відносини з європейськими партнерами. Адже вони готові укладати договори з нашими компаніями тільки на чітких і зрозумілих умовах, в яких антикорупційний комплаенс – це обов’язкова умова», – сказав він.

У дискусії взяли участь представники ТОВ «Аргет Груп», АТ «Харківобленерго», ТОВ «Інтерфрахт Дніпро», ТОВ «УкрДемСервіс», ПрАТ «Київстар», ТОВ «ТРК «Україна», ТОВ «Ібоя Преміум», ТОВ «Інтерфрах «ТЕК», ПАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», ПрАТ «Телевізійна служба Дніпропетровська», ТОВ «Німецька техніка», ПАТ «Дніпропетровський трубний завод», ТОВ «Дніпротрейдгаз», ТОВ «Дніпрохім», ТОВ «Лісопромисловий комплекс «ДАНІ», ДП «НАЕК «Енергоатом».

Нагадаємо, вчора, 7 квітня, в Дніпропетровську відбувся аналогічний семінар для державних службовців. Заходи покликані допомогти українському бізнесу і держслужбовцям виконати вимоги розділу Х Закону України «Про запобігання корупції» , який вступив в дію 26 квітня 2015 р Згідно зі статтею 62, усі державні компанії та комунальні підприємства, а також більшість господарських товариств зобов’язані затвердити антикорупційну програму.

Коментарі учасників семінарів 7 та 8 квітня:

Олег Корнєв, начальник центру надання адміністративних послуг Синельниківської міської ради

Такі заходи важливі сьогодні тому, що тема корупції актуальна «від верху до низу». Припустимо, в Дніпропетровську – 35 тис. населення, і навіть такого рівня міста стикаються з цим явищем і в державному, і в приватному секторі. Олександр Йосипович на тренінгу приводив життєвий приклад: «А як це, мій конкурент буде давати хабар, а я не буду? Я ж програю». Це ілюструє, що рівень корупції на сьогоднішній день не дозволяє переломити свідомість людей і відмовитися від самої думки, щоб свої питання вирішувати незаконним шляхом. У цьому я бачу користь подібних семінарів: як мінімум, показати людям, що можливо і прибутково вести бізнес прозоро.

Марина Мосіна, юрисконсульт Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області

Зараз в держструктурах не дуже розвинена робота в напрямку антикорупційних програм, так як має місце централізація: як вирішить керівництво Києва, така програма буде затверджена і доведена до територій. Але на майбутнє всім учасникам ринку потрібно знати як це в інших країнах налагоджено, що потрібно зробити для того, щоб впроваджувати інструменти комплаенс в нашій країні з метою викорінити корупцію або, хоча б, мінімізувати корупційні ризики. Тому дуже вдячна організаторам семінару, дізналася багато нового для своєї роботи.

Олексій Беркутів, завідувач юридичного сектору Дніпропетровського обласного відділення Антимонопольного комітету України

Ця тема актуальна не тільки для Дніпропетровської області, а й для всієї України. Зараз вкрай важлива пропаганда, роз’яснення та навчання нашого бізнесу тому, що можна вести господарську діяльність без хабарів. Чому наші бізнесмени це роблять? По-перше, менталітет так складався роками, іноді компанії навіть не бачать альтернативи. По-друге, тому що на сьогодні є попит з боку чиновників, які отримують мізерні зарплати і не завжди усвідомлюють відповідальність. Так що лікнепи з антикорупційного законодавства дійсно необхідно проводити і для бізнесу, і для держслужбовців.

Віктор Вівденко, завідувач сектора з питань протидії корупції Головного територіального управління юстиції в Дніпропетровській області

Прекрасний семінар, повчальний, побільше потрібно проводити таких тренінгів і в нашій, і в інших областях, особливо в контексті викорінення побутової корупції. Отримані знання корисні для державних службовців як для загального розвитку, так і для подальшого поширення знань у бізнес-середовищі. До нас, наприклад, часто дзвонять, консультуються, для цього нам потрібно розуміти інструменти комплаенс, як вони працюють і чи можемо ми допомогти нашому бізнесу впровадити їх у себе на підприємстві.

Дмитро Запорожець, директор з правової роботи ПАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія»

На нашому підприємстві поки що антикорупційної програми немає. Тому сьогодні ми почерпнули для себе корисну інформацію, знайшли відповіді на практичні питання, з якими стикаємося в повсякденній роботі, а також визначили яким чином можна реагувати на прояви корупції з боку конкурента. От саме ці моменти ми спробуємо впровадити у себе в компанії, оскільки як раз плануємо виходити на ринок в Дніпропетровській області.

Олександра Сокоренко, заступник директора ТОВ «Днепротрейдгаз»

Починати викорінення корупції в приватному секторі, однозначно, потрібно з власників бізнесу. Якщо власник бізнесу не зацікавлений в боротьбі з корупцією серед своїх співробітників, а зацікавлений в економії своїх сьогоденних витрат – то антикорупційна програма не буде ефективною. Проте, просвітницьку роботу сьогодні вести однозначно потрібно на всіх рівнях, адже це перший крок на довгому і тернистому шляху.

Юрій Водоп’ян, старший аудитор компанії з іноземним капіталом (без назви)

У нашій компанії практично всі інструменти антикорупційного комплаенс, про які йшла мова на тренінгу, вже працюють. Серед них обов’язкове застереження в договорі, кодекс етики, ознайомлення з антикорупційним законодавством та політикою компанії, проходження співробітниками іспитів і тестування в електронному вигляді і багато іншого. В основному це обумовлено іноземним капіталом, адже антикорупційний комплаенс – невід’ємний елемент роботи бізнесу на Заході. Таке навчання зараз дуже актуально і для компаній з українським капіталом, тому дякуємо за захід.