Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
28.07.2015Одеському бізнесу і держкомпаніям розповіли як боротися з корупцією

Більшість українських компаній повинні впровадити програми антикорупційного комплаенс. Про це йшлося на семінарі проекту USAID “Впевнений бізнес – заможна громада”, який реалізується Центром міжнародного приватного підприємництва (CIPE) за участю представників державних компаній і приватних підприємств.

френк

Зі вступним словом виступив керівник CIPE в ЄвразіїФренк Браун. Він розповів про базові завдання проекту, плани Центру міжнародного приватного підприємництва, а також побажав учасникам не тільки “увібрати” теоретичні знання, але й імплементувати їх на практиці.

Даний семінар підготовлений Професійною асоціацією корпоративного управління (ПАКУ). Голова правління організаціїОлександр Окунєврозповів про поняття комплаенс, законодавчих вимогах про антикорупції в Україні і за кордоном.

Нагадаємо,згідно зі статтею 62Закону України «Про запобігання корупції»,, в обов’язковому порядку антикорупційна програма впроваджується та затверджується керівниками:

  1. державних, комунальних підприємств, господарських товариств (у яких державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний рік перевищує п’ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції за цей період перевищує 70 млн.грн;
  2. юридичних осіб, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедури закупівлі відповідно доЗакону України“Про здійснення державних закупівель”, якщо вартість закупівлі товарів та послуг дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт – 5 мільйонів гривень.
окунев

Це вже третій семінар у рамках програми з антикорупційного комплаенс. Перший відбувся в Києві 2 липня, і в Харкові 10 липня. Про різницю у сприйнятті теми в цих регіонах поділивсяОлександр Окунєв:

“Я думав, що реакція буде приблизно однаковою, хоча виявилося зовсім протилежне. У Києві мені сподобався настрій аудиторії, люди не піддавали сумніву те, що впроваджувати антикорупційні програми потрібно. Хоча аудиторія робилася на дві частини.

Перша категорія – “професора”, які говорили, що такі програми у них вже давно працюють, оскільки вони працюють в українських підрозділах іноземних компаній. Таких людей я б застеріг від самозаспокоєння, оскільки в хед-офісі Німеччині або Америки пишуть програми, які абсолютно не адаптовані під українські реалії.

Друга категорія – на самому початку шляху. Але вже добре, що є заряд енергії, розуміння і бажання це впроваджувати. Це ще раз підтверджує те, що наша програма актуальна.

Харків справив менш позитивне враження. Годину ми витратили на те, щоб змусити заусмніватисялюдей переконаних в тому, що впроваджувати антикорупційні програми взагалі не потрібно, що це все вигадка, мода. Від основної маси – 26 учасників, я не відчув розуміння того, що це необхідно.
В Одесі, чесно, я навіть не очікував настільки інтелігентну аудиторію “на нашійхвилі”, яка розуміє що це треба впроваджувати. Безумовно, вони також на початку шляху, але їх бажання і усвідомлення вселяє надії.
Ми вважаємо, що на майбутнє необхідно створитипостійно діючий навчально-консультаційний центр у великих мільйонних містах. Там повинна бути доступна ефективна програма підготовки комплаенс фахівців, консультаційні послуги, експертиза документів і т.д. У кінцевому рахунку це підвищить вартість українських бізнесів, а також їх конкурентоспроможність на міжнародних ринках.

КОМЕНТАРІ УЧАСНИКІВ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Юрій Москаленко,заступник генерального директора ДП “Одеський авіаційний завод”

“Ми працюємо з іноземними партнерами у сфері закупівель та надання специфічних послуг – ремонт авіаційної техніки, в т.ч. військової. У зв’язку з прийняттям нового законодавства в Україні нас, як велику державну компанію, це не може не цікавити. Виходячи з того, що ми всі налаштовані на боротьбу з корупцією, докладемо зусилля для імплементації отриманих знань.
Для нас антикорупційний комплаенс – це щось абсолютно нове. Дякуємо, що нас запросили на семінар”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Валентина Кривенок,провідний юрисконсультант відділу попередження та виявлення корупційний правопорушень державного підприємства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом”

“У чому ми бачимо невелику проблему для себе: більшість інформації на семінарі орієнтована скоріш на приватні компанії. Державні компанії поставлені в дуже жорсткі рамки і вимоги, тому багатьох речей державне підприємство не може реалізувати. У нас є чітке трудове законодавство, яке визначає процедуру прийняття і звільнення.
Наприклад, звільнити співробітника за те, що він взяв або дав хабар на держпідприємстві, просто так не вийде. Так, ми можемо подати скаргу в правоохоронні органи, але ця процедура затягнеться і людина буде далі працювати, отримувати зарплату.
Багато чого з антикорупції у себе ми вже впровадили. Уже затвердили антикорупційну програму, включаємо антикорупційні застереження в договору, призначили уповноваженого, створили центри для роботи з цього питання. Як це вдосконалювати –тема дуже актуальна сьогодні”.

нікішев

Олександр Нікішев,партнер “Investor Relation Agency”

Сьогоднішній семінар є актуальним для українського бізнесу в цілому, тому що багато питань антикорупції для нього абсолютно нові. Враховуючи те, що ми імплементуємо європейське законодавство, то норми впровадженняантикорупційного законодавства є наріжними для наших компаній, які працюють або планують працювати на зовнішніх ринках.

Українські підприємстваповинні розуміти на що вони йдуть, які вимоги до них пред’являють іноземні партнери та інвестори. Тому таке навчання, особливо за участю зарубіжних експертів, дійсно робить внесок у розвиток підприємництва.

За матеріаламиНаціональної платформи МСБ