Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
22.06.2022Чи справляються наглядові ради з викликами під час війни?

24 лютого 2022 року стало датою, що для кожного з нас поділило життя на «до» та «після». Проте, вже зараз очевидно, що після Перемоги питання довіри до професіоналізму та порядності українського бізнесу вийдуть на перший план, адже саме ці чесноти є надважливими для партнерів, інвесторів та інших стейкхолдерів. Таким чином, забезпечення гідної відповіді на ці три виклики – «зберегти бізнес»; «працювати навіть під час війни» і «бути професійним і порядним партнером одразу після перемоги» є головним завданням сьогодення для наглядових рад українських компаній.

Чи справляються наглядові ради з цими викликами? Доводиться чути різні історії – від «наша Рада зникла 24 лютого» до «наша Рада переїхала на виробництво»; від «вони всі поховалися» до «вони нас врятували» й навіть до «вони знайшли нові точки зростання бізнесу».

Про це та багато інших цікавих спостережень поговорили учасники Шостої Директорської онлайн-конференції «Діяльність ради під час війни: враження, спостереження, поради», яку організувала Професійна асоціація корпоративного управління 21 червня 2022. 

Основні питання, що обговорювалися:

  • Хто, що і як робить наразі у Наглядових радах?
  • Що і як роблять Ради? Які успіхи вони мають; що заважає?
  • Які несподіванки виникли; які відкриття у сфері роботи Рад зроблено після 24.02.22?
  • Які рекомендації можна наразі дати колегам?

З вітальним словом до учасників звернулася Юлія Холодкова, експерт IFC з питань ESG, координатор Програми IFC ECA ESG в Україні та Боснії і Герцеговині, зазначивши, що Міжнародна фінансова корпорація (IFC) рада підтримувати своїх партнерів у реалізації важливих завдань, спрямованих на підтримку українського бізнесу в такий надважкий час. 

Андрій Бойцун, PhD, незалежний консультант з корпоративного управління, голова Комітету з призначень та винагород Наглядової ради ПАТ «Укрнафта», колишній член Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR), зазначив, що незважаючи на умови повної невизначеності, треба повертатися до планування роботи, і, на його думку, це першочергове завдання на сьогодні для всіх наглядових рад. Пан Бойцун  підкреслив, що скоротився горизонт планування роботи, що є дуже не характерним для звичайної діяльності наглядових рад. Наглядова рада ПАТ «Укрнафта» з 24 лютого не припиняла своєї діяльності: відбулося вже кілька засідань ради і комітетів, усі члени ради на зв’язку. Для багатьох наглядових рад характерна більша активність зараз, ніж раніше. На перший план вийшли компетенції (характеристики, знання, контакти), які не були потрібні і не виявлялися за звичних умов, а активізувалися  саме в кризовій ситуації, наприклад, особисті міжнародні контакти, які допомагають швидко та ефективно налагоджувати комунікацію. Зосередженість на спільній меті допомагає пережити важкий час і компаніям, і працівникам, і країні. 

Надія Васильєва, членкиня Наглядової ради АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», незалежна директорка, членкиня Наглядової ради ДП «Прозорро.Продажі», незалежна директорка, голова Комітету зі стратегії, засновниця ГО «Digital Transformation Institute of Ukraine», голова Наглядової Ради, Незалежна директорка Наглядової ради NGO DNA, зазначила, що діяльність наглядових рад змінилася не тільки в українських компаніях, а й в європейських через ситуацію в Україні. Н. Васильєва вказала, що за результатами опитування керівництва 1500 компаній у світі на початку 2022 року, тільки 7% респондентів відзначили, що їхні наглядові ради були високоефективними під час пандемії коронавірусу. І тільки завдяки тому, що в цих наглядових радах був добре розвинений напрям управління ризиками. Лише 40% зазначили, що завдяки ефективній роботі своїх наглядових рад, вони готові до наступних викликів та масштабних криз. «Проаналізувавши протягом останнього часу роботу з управління стратегією та ризиками, ми прийшли до висновку, що треба більше уваги приділяти ризикам, які мають малу вірогідність виникнути, але можуть мати надзвичайно великий вплив на компанію і мати довгострокові економічні наслідки», – відмітила пані Надія. Наглядові ради українських компаній, в яких Н. Васильєва є членом, обрали своїм пріоритетом підтримку людей, тобто збереження робочих місць. Через це компаніям вдалося уникнути масштабного звільнення працівників. Також, пані Надія додала, що наразі наглядові ради продовжують працювати та проводять засідання. Один із пріоритетних проектів наразі – сприяння релокації та відновленню українського бізнесу. 

Тарас Кириченко, член наглядових рад (2012-2022) приватних і державних компаній, недержавного пенсійного фонду, підняв питання ролі власника в діяльності наглядових рад. Власник може стати більш дієвим, якщо він, звичайно, хоче, тоді його роль зростає в діяльності компанії і сприяє ефективній діяльності ради. Це також стосується державних компаній, особливо в умовах кризи, де держава починає глибше керувати своїми підприємствами. Усі власники діють по-різному: хтось взагалі може скасувати раду як орган, а хтось навпаки суттєво збільшує навантаження на наглядову раду, тому що потребує більшої експертизи та компетенції членів наглядової ради для ефективного управління компанією. Пан Кириченко відмітив, що майже усі ради, в яких він є членом, ефективно співпрацюють з правліннями компаній та власниками, проводять спільні засідання для ефективного вирішення питань та прийняття рішень. Також на порядку денному рад з’явилися питання міжнародної експансії – в експорті своєї продукції чи послуг на європейський ринок. «Основний фокус діяльності рад на сьогодні – це люди, безпека, гроші, ліквідність та мультиваріантність стратегій», – вказав Т.Кириченко.

Валентин Гвоздій, голова Наглядової ради ПрАТ «Укргідроенерго», зазначив, що корпоратизація Укргідроенерго стала історією успіху корпоративної реформи українських державних підприємств. За останній рік підприємство стало найбільш прибутковим серед державних підприємств. Оскільки компанія є стратегічним підприємством і усі об’єкти генерації електроенергії є об’єктами стратегічного значення, компанія була готова до кризи та зустрічі з ризиками. Наглядова рада ще до війни постійно приділяла велику увагу тестуванню відповіді на кризові ситуації, що сприяло ефективній роботі компанії після початку війни. Діяльність наглядової ради можна визначити як успішну, оскільки компанія навіть в умовах війни запускає нові інноваційні проєкти – розпочато виробництво водню. Для того, щоб розуміти, як підтримати менеджмент компанії у важкий час, усі члени наглядової ради  беруть участь в щоденних селекторних нарадах керівництва і, за потреби, дають поради та допомагають швидко прийняти потрібне рішення. 

Модератором заходу виступив Олександр Окунєв, голова Правління Професійної асоціації корпоративного управління. Наостанок пан  Окунєв  зазначив, що багато питань було піднято, але залишилося ще багато для обговорення, тому ПАКУ продовжуватиме й надалі проводити подібні заходи, намагатиметься підтримувати українських бізнесменів та членів рад, які в пошуку відповідей на питання та виклики, з якими доводиться стикатися в умовах війни та невизначеності. 

Захід відбувся у співпраці з Програмою IFC «Сприяння інвестиціям через інтегровані екологічні, соціальні та управлінські стандарти в Європі та Центральній Азії», що реалізується у партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань SECO. Метою Програми є стимулювання та допомога компаніям у прийнятті кращих практик ESG і корпоративного управління, сприяючи їх здатності залучати стійкі інвестиції.

Запис конференції можна переглянути :