Увійти|Реєстрація

м.Київ, вул. Володимирська, 23

Підписатись на новини
16.09.2015АРІФРУ всіх розкриє

На фондовому ринку з’явився монополіст з прийому та публікації адміністративних даних.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) вирішила централізувати систему розкриття інформації. Тепер емітенти цінних паперів та професійні учасники фондового ринку в рамках однієї організації зможуть публікувати дані в паперовому варіанті і вносити їх в єдину інформаційну базу. Учасники ринку побоюються, що монополія може спричинити за собою підвищення вартості цих послуг, але в той же час позитивно оцінюють сам процес централізації функції.

НКЦПФР зайнялася реорганізацією державних підприємств, що забезпечують функціонування системи розкриття інформації на ринку цінних паперів. Наприкінці серпня набуло чинності рішення регулятора про ліквідацію ДП «Інформаційно-видавничий центр “Відомості НКЦПФР “», яке забезпечувало вихід у світ друкованої версії нормативних актів, пов’язаних з регулюванням фондового ринку, а також публікацію обов’язкових для профучасників даних. Згідно з рішенням Комісії, ліквідація ДП здійснена шляхом приєднання до іншої організації – ДУ «Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» (АРІФРУ, SMIDA), яке відповідає за розкриття інформації емітентами цінних паперів в базі НКЦПФР.

Головне завдання реорганізації – спростити для емітентів процедуру подання та розкриття інформації в загальнодоступній базі даних і в офіційному друкованому виданні НКЦПФР, повідомили StockWorld.com.ua в Комісії. «Метою реорганізації є створення єдиного центру розкриття інформації емітентами, який повністю забезпечить потреби емітентів з оприлюднення їхніх даних відповідно до вимог законодавства, що, в свою чергу, підсилить ефективність механізму контролю Комісії за дотриманням емітентами термінів і послідовності дій при розкритті такої інформації. Сподіваємося, що нова об’єднана організація підвищить якість розкриття інформації на фондовому ринку і наблизить її до європейських стандартів», – відзначили в НКЦПФР.

Незважаючи на те, що обидві структури виконували суміжні функції, скорочення штату їх співробітників не буде. «Чисельність і структура редакції бюлетеня на даний момент залишилася без змін, головним редактором бюлетеня “Відомості НКЦПФР”, як і колись, є Людмила Коломієць. Рішенням Комісії створена спеціальна комісія з проведення реорганізації ІІЦ “Відомості”, до компетенції якої входить розробка процедури приєднань “Відомостей НКЦПФР” до АРІФРУ. Завдання скорочення штату не стоять », – сказали в Комісії.

Поєднання функцій «Відомостей НКЦПФР» і АРІФРУ в одній особі створює фактично монополію в сфері надання послуг з розкриття інформації на фондовому ринку. Публікацією в друкованому вигляді займається ще «Бюлетень Цінні Папери України», але видання не є державним. Серед його співвласників є Кримська фондова біржа. Для усунення цього видання НКЦПФР досить позбавити його офіційного статусу, після чого абсолютно всі емітенти цінних паперів стануть клієнтами АРІФРУ.

Найближчим часом говорити про ефективність об’єднання складно. «У нас часто було, коли очікували одне, а отримали зовсім інше. Зараз, схоже, народжується монополіст, а це загрожує зниженням якості послуг і збільшенням, а не зниженням їх вартості. Собівартість публікації в електронному вигляді повинна бути на порядок нижче. Справедливу вартість цієї послуги повинен встановлювати ринок, але для цього потрібна конкуренція», – вважає керуючий директор ІГ «Універ» Олексій Сухоруков. За його словами, НКЦПФР слід скасувати публікацію звітності в паперових ЗМІ: «Це просто кам’яний вік і узаконене користолюбство. Аргумент чиновників, що паперові “вісники” захищають права бабусь, у яких немає інтернету – відверта і цинічна “локшина на вуха”. Соромно, що в 2015 році, 35 років після народження інтернету, в Україні все ще обговорюють цю проблему».

У НКЦПФР запевнили, що вартість оприлюднення інформації залишиться незмінною. Щорічна плата емітента за послуги АРІФРУ раніше становила 450 грн. Вартість розміщення інформації в «Відомостях НКЦПФР» варіювалася залежно від кількості оголошень і їх розміру – публікація на мінімально допустимої площі, згідно з тарифом, опублікованому на сайті офіційного видання, коштувала від 192 грн. Але, за словами учасників ринку, нова структура незабаром може оголосити про підвищення тарифів. Пакет послуг (друкована публікація, розміщення в електронній базі) для емітентів може скласти найближчим часом вже до 6 тис. грн на рік. Відзначимо, що цінова політика ДУ визначається самостійно і затверджується на колегії агентства. При цьому, джерела в НКЦПФР стверджують, що такий ріст викликаний необхідністю розробки нових програмних продуктів і часткового фінансування видатків регулятора на це.

За матеріаламиStockWorld